Zaznacz stronę

Nie da się zaprzeczyć, że pierwsza wizyta dziecka u stomatologa to bardzo ważny moment. Jeśli dziecko zrazi się do specjalisty, przestraszy, nie będzie chciało wybierać się na kolejne wizyty. To duży problem. Do pierwszej wizyty u dentysty warto podejść zupełnie inaczej – powinien to być moment zapoznania się dziecka ze stomatologiem, gabinetem, narzędziami, zakończony miły akcentem np. otrzymaniem naklejki. Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiedź można będzie znaleźć w naszym artykule.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Istotne jest, aby dziecko wiedziało, gdzie się wybiera, czym zajmuje się stomatolog. Dzięki temu dziecko, w pewnym sensie, będzie odpowiednio nastawione. Warto kupić książeczki lub inne materiały, które pozwolą zapoznać się z gabinetem. Umożliwi to zapoznanie się z narzędziami – dziecko w trakcie pierwszej wizyty nie będzie czuło się obco w gabinecie. Czas spędzony z dzieckiem w domu odgrywa bardzo ważną rolę.

Pierwsza wizyta u stomatologa

W trakcie pierwszej wizyty dziecko nie powinno być poddawane żadnym zabiegom. Przede wszystkim zauważyć należy, że może to wystraszyć dziecko, a trauma towarzyszyć przez całe dzieciństwo, być może nawet i w wieku dorosłym. Jak więc powinna przebiegać pierwsza wizyta? To czas zapoznania dziecka ze specjalistą. Najlepiej, jeśli stomatolog pokaże narzędzia, których używa, opowie do czego służą, pokaże ciekawe plansze, obrazki, książeczki. Pierwsza wizyta nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, ponieważ dziecko zacznie się nudzić. Dentysta może zajrzeć do buzi dziecka, pooglądać ząbki, zaplanować dalsze działania, zaprosić na kolejną wizytę.

Dobre nawyki od najmłodszych lat

Jeszcze przed pojawieniem się ząbków rodzice powinni oczyszczać dziąsła, przy pomocy gazika, zakupić można także specjalne czyścidełko. W momencie pojawienia się pierwszych ząbków warto udać się do specjalisty. Natomiast momentem, w którym konieczne jest umówienie dziecka na wizytę to czas, gdy dziecko będzie miało już wszystkie zęby mleczne. Bardzo ważna jest także szybka reakcja na pojawiające się zmiany na zębach – np. plamki. Należy zauważyć, że zęby mleczne mają inną budowę niż zęby stałe, próchnica rozwija się bardzo szybko, istotne jest, aby odpowiednio wcześnie zacząć leczenie. Rodzice powinni jak najwcześniej uczyć dziecko systematycznego mycia zębów. Świetnym pomysłem jest zabranie dziecka do sklepu i pozwolenie, aby samo wybierało szczoteczki, smak pasty. Na produktach znajdują się oznaczenia dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone produkty, np. 0-2 lata. Z pewnością na początku dziecko będzie gryzło szczoteczkę, zapoznawało się z nią. Należy pozwolić dziecku na takie działanie, nie wolno krzyczeć, zmuszać do prawidłowego mycia zębów. Na wszystko potrzebnyjest czas. Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – dzieci biorą przykład z najbliższych. Dlatego dobrym pomysłem jest pokazywanie, w jaki sposób rodzice lub rodzeństwo myją zęby. Należy pamiętać o tym, że dziecko trzeba uczyć dobrych nawyków od najmłodszych lat. Odpowiednie przygotowanie i przebieg pierwszej wizyty u stomatologa odgrywa bardzo ważną rolę i pozwala uniknąć traumy, która odciśnie piętno w dorosłym życiu.