Zaznacz stronę

Uśmiech jest prawdziwą wizytówką. Nic dziwnego, że coraz bardziej przywiązujemy uwagę do profilaktyki stomatologicznej – chętnie podejmuje działania, aby zęby były śnieżnobiałe. Niestety nadal nader często zdarza się tak, że wizyta u stomatologa umawiana jest dopiero po powstaniu ubytków, gdy konieczne okazuje się podjęcia leczenia. Z pewnością to błędne podejście. W niniejszym artykule przygotowaliśmy zestawienie działań profilaktycznych, dzięki którym zęby będą zdrowe, a uśmiech promienny.

1. Konsultacja dotyczącą dbania o jamę ustną – w trakcie wizyty specjalista udziela szeregu wskazówek na temat zasad pielęgnacji jamy ustnej – zaczynając od doboru szczoteczki, pasty do zębów, po prawidłowe techniki szczotkowania. Nie da się zaprzeczyć, że taka konsultacja jest bardzo ważna. Mimo że pozornie wydaje nam się, że stosujemy zasady dotyczące higieny jamy ustnej, w praktyce wiele działań to skutek nieprawidłowych nawyków jeszcze z dzieciństwa.

2. Oczyszczanie zębów – wyróżnić można wiele różnych zabiegów pozwalających na osiągnięcie zadowalających efektów np. mechaniczne oczyszczanie, scalling, piaskowanie.

3. Lakierowanie zębów z wykorzystaniem lakierów fluorkowych – głównym celem zabiegu jest m.in. zapobieganie powstaniu próchnicy wtórnej, ale także wzmocnienie szkliwa, usunięcie nadwrażliwości szyjek zębowych. Zabieg należy powtarzać kilka razy w ciągu roku, jest polecany szczególnie dzieciom.

4. Lakowanie bruzd zębowych – zabieg ten ma na celu zabezpieczenie zębów stałych trzonowych i przedtrzonowych, mlecznych trzonowych przed procesem próchnicowym.

Należy pamiętać o tym, że prawidłowa profilaktyka to nie tylko systematyczne wizyty u stomatologa, ale również dbanie o higienę jamy ustnej w domu, zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej w domu?

Przede wszystkim należy pamiętać o zakupie 3 podstawowych przedmiotów – szczoteczki do zębów, nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Samo mycie zębów nie wystarczy. Należy także wiedzieć, jak prawidłowo używać szczoteczki do zębów. Pewnie niektórzy pamiętają, jak w dzieciństwie wpajano zasadę – zęby należy myć ruchami kolistymi. Nic bardziej mylnego. Prawidłowa technika polega na wymiataniu z zębów pozostałości po jedzeniu, bakterii. Jak często należy myć zęby? Przynajmniej 2 razy w ciągu dnia. Ważne jest także dobranie odpowiedniej szczoteczki. Na rynku wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje – miękka, średnia i twarda. Ostatnia z nich przeznaczona jest do oczyszczania protez – do mycia zębów należy wybierać pomiędzy szczoteczkami z miękkim lub średnim włosiem. Przed szczotkowaniem należy wyczyścić przestrzenie między zębami – za pomocą nici dentystycznej. Powyżej wskazane zostały najważniejsze zasady dotyczące domowej profilaktyki higieny jamy ustnej. Bardzo ważnym jej elementem są regularne wizyty u stomatologa. W Gliwicach polecany jest gabinet Arte Clinic – więcej informacji można uzyskać tutaj https://arteclinic.pl/stomatologia.